Verilen Hizmetler

Verilen hizmetler

Yaşama Destek Evi’nde uygulanacak faaliyetlere uyum sağlayabilecek farklı engel durumuna sahip, ikinci çocukluk dönemi ile genç yetişkinlik dönemi arasını kapsayan bireylere (otizm, zihinsel engelli, down sendromlu vb.), beceri eğitimi aşamasını tamamlayana kadar, her bir grup haftanın iki günü olmak üzere 3-4 saatlik periyotlarla eğitim hizmeti verilecektir.

Av. FATMA KAPLAN HÜRRİYET
Av. FATMA KAPLAN HÜRRİYET

İzmit Belediye Başkanı

Öz Bakım Becerileri

Öz Bakım Becerileri ile özel gereksinimli bireylerin öz bakım becerilerini gerçekleştirmeleri amaçlanmıştır. Kişisel bakım ve temizlik becerileri, tuvalet kontrolü ve tuvalet becerileri, giyinme ve soyunma becerileri, yemek yeme ve içme becerilerini içerir.

Günlük Yaşam Becerileri

Günlük Yaşam Becerileri ile özel gereksinimli bireylerin günlük yaşam becerilerini gerçekleştirmeleri amaçlanmaktadır. Mutfak becerileri, ev araç gereçlerini kullanma, giysi düzeni ve bakımı, ev düzeni ve bakımı becerilerini içerir.

Toplumsal Yaşam Becerileri

Toplumsal Yaşam Becerileri ile özel gereksinimli bireylerin toplumsal yaşamdaki temel becerileri edinmeleri amaçlanmaktadır. Güvenlik, alışveriş, sosyal mekânlar, kurum ve kuruluşlar, ulaşım ve iletişim, günlük yaşamı planlama becerilerini içerir.

Bahçe Uğraşları

Özel gereksinimli bireylerin hobi bahçemizde doğa ile iç içe olmasını ve su oyun alanı, kum oyun alanı, oyun alanı ile rahatlamasını, bocce oyun alanı ile motor becerilerini geliştirmesini sağlarken aynı zamanda mekân değişiklikleri ile dinamizmlerini korumayı, eğlenceli vakit geçirmelerini amaçlayan aktivitelerdir.

Müzik- Ritim Aktiviteleri

Özel gereksinimli bireylerin müzik-ritim çalışmaları ile keyifli vakit geçirmesini sağlarken ritim faaliyetleri ile motor becerilerini geliştirmesine destek sağlayacak aktivitelerdir.